Faq

Faq

 

1. Czy LPG to bezpieczne paliwo?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – LPG jest równie bezpieczne, jak benzyna czy olej napędowy. Instalacja gazowa posiada więcej zabezpieczeń (i zdecydowanie skuteczniejszych) niż oryginalna instalacja paliwowa w samochodzie.
2. Czy warto montować instalację LPG?
Montaż instalacji LPG to inwestycja, której montaż zawsze się zwraca! W zależności od dystansów, jakie pokonujesz, zwrot nastąpi w krótszym lub dłuższym okresie – a Ty będziesz czerpać profity ze słusznie podjętej decyzji. Sprawdź, jak szybko zwróci Ci się montaż instalacji LPG wchodząc w zakładkę kalkulator opłacalności.
3. Czy serwis instalacji LPG jest konieczny?
Każde urządzenie, które ma sprawnie spełniać swoje funkcje, musi być serwisowane. Tak samochód, jak i instalacja gazowa podlegają okresowym przeglądom. Zakres przeglądu instalacji LPG obejmuje elementy mechaniczne, które mają kontakt z gazem. Są to: reduktor, wtryskiwacze, przewody doprowadzające. W praktyce w trakcie przeglądu są również wymieniane filtry gazu – jeden fazy ciekłej, drugi fazy gazowej. Czyszczona jest listwa wtryskiwaczy oraz sprawdzana szczelność. Taki przegląd należy przeprowadzać średnio co 15 tyś km.
4. Czy silnik tarci moc na zasilaniu LPG?
Nie ma odczuwalnej różnicy pomiędzy zasilaniem Pb a LPG. W przypadku instalacji sekwencyjnych (czyli wtrysku gazu IV tej generacji) odpowiedni dobór podzespołów zapewnia praktycznie identyczne osiągi, jak w przypadku zasilania benzyną. Oznacza to, że podczas normalnej jazdy użytkownik nie odczuwa różnicy pomiędzy obydwoma paliwami. Wykonując pomiary mocy i momentu silnika na hamowni podwoziowej okazuje się, że różnice dla obydwu paliw nie przekraczają 3%. Nie ma więc mowy o odczuwalnym przez kierowcą spadku mocy silnika.
5. Czy to prawda, że nie każdy silnik nadaje się do montażu instalacji LPG?
Właściwie każdy silnik z zapłonem iskrowym może pracować na LPG. Tym samym najlepszym jest stwierdzenie, że samochody ,,nie w każdym stanie technicznym” powinny być „gazowane”. Zaniedbania w serwisowaniu i użytkowaniu auta przed montażem instalacji LPG po prostu ujawnią się po jej montażu.
6 . Ile kosztuje montaż instalacji LPG?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na cenę składa się wiele czynników – wybór kategorii PRO lub BASIC, wybór podzespołów oraz wybór warsztatu montującego. W celu dobrania instalacji skorzystaj z konfiguratora, a w celu uzyskania informacji o cenie, skontaktuj się z wybranym warsztatem.
7. Czy nowe silniki tolerują zasilanie LPG?
Jak najbardziej nowe silniki tolerują pracę na paliwie LPG. Aktualnie większość nowych silników jest zasilana bezpośrednim wtryskiem benzyny. Jest to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie wyjątkowo dużej mocy z niewielkiej pojemności przy utrzymaniu rozsądnego poziomu spalania. Od wielu lat również te silniki adaptowane są do zasilania gazem – nie jest to więc nowość na rynku, a sprawdzony system zasilania. Wraz z upowszechnieniem silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa, rozwija się rynek dedykowanych instalacji LPG. ZENIT DIRECT jest sterownikiem dedykowanym do nowoczesnych silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny. W teście przeprowadzonym przez redakcję tygodnika Auto Świat (wyd. nr 52 z 22 grudnia 2014 r.) otrzymał 5 gwiazdek.
8. Czy wybór warsztatu montującego ma znaczenie?
Bez wątpienia ma duże znaczenie – poprawny montaż i konfiguracja instalacji przekłada się na realne oszczędności i zadowolenie z użytkowania. Dlatego wybieraj tylko te warsztaty, które mają stosowne uprawnienia i nienaganną praktykę montażową.
9. Jaką instalację LPG wybrać?
W tym zakresie najrozsądniej jest zaufać ekspertom, którzy poprawnym doborem instalacji LPG zajmują się od lat. W tym celu skorzystaj z Konfiguratora .
10. Gdzie zamontować instalację LPG?
Na terenie Polski warsztatów montujących instalacje gazowe jest wiele, dlatego warto korzystać z usług tych najbardziej doświadczonych. Sprawdź ofertę warsztatów ogólnopolskiej sieci Ekspert LPG oraz Warsztatów Współpracujących wchodząc w zakładkę Znajdź Eksperta .
11. Czym różnią się warsztaty ogólnopolskiej sieci Ekspert LPG od Warsztatów Współpracujących?
W warsztacie ogólnopolskiej sieci Ekspert LPG otrzymasz gwarancję ogólnopolską. Jeśli auto z jakiejś przyczyny nie byłoby w stanie jechać na LPG, a Ty znajdowałbyś się w odległości powyżej 100 km od warsztatu, który montował Ci instalację, masz pewność, że udając się do najbliższego warsztatu sieciowego, zostaniesz obsłużony w ramach gwarancji ogólnopolskiej.